Uncategorized

Warsztaty edukacyjne pt. „Muzeum w pudełku” w naszej szkole

22.10.2024r. uczniowie klasy VI uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych „Muzeum w pudełku”.

„Muzeum w pudełku” to nowoczesne narzędzie edukacyjne – gra narracyjna wraz z minikolekcją muzealną „w pudełku”, aby w sposób atrakcyjny i aktywny uczyć o elementach kultury i historii polskich Żydów.

Warsztaty dla uczniów i uczennic były oparte o przekazany szkole zestaw materiałów edukacyjnych „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki”. W czasie warsztatów uczniowie i uczennice pod okiem edukatorów Muzeum POLIN wzięli udział w fabularyzowanej grze narracyjnej „Miasteczko Malki”, w której gracze wcielają się w postać Antka – współczesnego 12-latka, który niespodziewanie przenosi się 100 lat w przeszłość. Trafia do miasteczka, jakich było wiele w dawnej Polsce, gdzie obok siebie żyli Polacy i Żydzi. Przewodniczką chłopca jest 11-letnia Żydówka – Malka.

Dzieci wspólnie zwiedzali miasteczko, poznając żydowskie tradycje, święta, kuchnię i realia życia codziennego. Uczniowie i uczennice w czasie warsztatów wykonywali zadania: odszukiwali, wybierali, poznawali zdjęcia archiwalne, judaika i inne przedmioty związane z kulturą żydowską. W tych działaniach uczniów wspierali edukatorzy, którzy zainicjowali dyskusję o różnorodności i wielokulturowości dawnej Polski.

Zajęcia dla uczniów i nauczycieli przygotowali i przeprowadzili edukatorzy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ich celem było wspólne przetestowanie zestawu materiałów edukacyjnych „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki” z uczniami oraz przygotowanie nauczycieli i nauczycielek do dalszej pracy z przekazanymi materiałami edukacyjnymi.

Skip to content